Zbigniew Machej laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Decyzją jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Agnieszka Kosińska, Anna Legeżyńska, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk, laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2021 został Zbigniew Machej za tom 2020 wydany przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Łodzi. Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) odebrał Michał Fałtynowicz za tomik Traktat barbarzyńcy opublikowany przez  Książnicę Podlaską.

W głosowaniu internautów oraz uczestników gali przyznania nagród  zwyciężył Michał Muszalik, autor tomiku Hotel Globo wydanego przez Bibliotekę Śląską. Spotka się on z czytelnikami na jesiennym wieczorze autorskim.

Gala wręczenia nagród odbyła się 30 lipca, na przepięknie położonej, plenerowej scenie przy Muzeum w Praniu. Wiersze finalistów wykonywali studenci kierunku aktorstwa Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie pod kierunkiem Łukasza Borkowskiego w znakomitej, wirtuozowskiej oprawie muzycznej duetu Stechek. W finałowej piątce nominowanych znalazły się, oprócz Zbigniewa Macheja i Michała Muszalika tomiki Doroty Szatters (Jerozolima. Fragment większej całości), Adriany Szymańskiej (Zielone rolety) i Aleksandra Wiernego (małe nowe ciała).

W laudacji na cześć tegorocznego laureata Bronisław Maj powiedział m.in.:  „Ten tom to urzekająca, narkotycznie zniewalająca i – przerażająca jednocześnie (bo odważnie prawdomówna) kronika jednego roku – w tym właśnie kosmosie, na tej Ziemi, w tym kraju, w tym mieście – w tym sercu i tej świadomości, w tym – ja. Jednego roku – w którym przeglądają się i kumulują – wszystkie lata: te przepadłe już i te ostatnie, które, być może, jeszcze nam zostały… Ten tom to głęboko osobisty, „prywatny” i zarazem ogólny, w naszym imieniu dziś dokonany – „zamach na Wszystkość”, jakby to rzekł inny cieszyński poeta…”

Natomiast w laudacji o tomiku Michała Fałtynowicza, juror Jarosław Ławski  powiedział: „Autor ledwie drugiego tomu wierszy (po równie grandilokwentnym, „erudycyjnym” tomie Witajcie w moim Betlejem!, Sopot 2020) olśniewa precyzją zapisu obserwacji, konceptystyczną kreatywnością, świeżością tonów i ujęć, autoironią. Ale mimowolnie zmusza czytelnika, by zapytał głośno: po co nam barbarzyńca, który tylko jest spektatorem, a nie twórcą traktatów? Jak długo z kątka „ja” można patrzeć na przemijających braci i siostry? Co po o-czytaniu? Można pójść dalej niż Szymborska? Zastygamy w czekaniu na odpowiedź barbarzyńcy.Na poetycki traktat bez cudzysłowu ironii.”

Nagroda ORFEUSZA to  30 tys. zł ufundowane przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego oraz statuetka autorstwa Aliny Kluzy-Kaji, natomiast laureat ORFEUSZA Mazurskiego otrzymał  10 tys. zł.

Dzięki współpracy z Akademią Teatralną w Warszawie poezja autorów nominowanych do tegorocznej edycji nagrody była podstawą jednego semestru zajęć fakultatywnych na tej uczelni dla studentów I roku wydziału aktorstwo. Rozpoczął je wykład jurora Marka Zagańczyka a zwieńczyły filmowe rejestracje dwudziestu jeden wierszy w wykonaniu studentów, które są publikowane w mediach społecznościowych muzeum i Akademii. Studenci nagrali także wersje audio, których emisja zacznie się jesienią w warszawskim Radio dla Ciebie. Znakomite przygotowanie studentów i świeżość interpretacji podkreślali zgodnie uczestnicy gali w Praniu.

Laureatami poprzednich edycji nagrody byli Krzysztof Karasek, Jan Polkowski, Przemysław Dakowicz, Janusz Szuber, Jarosław Marek Rymkiewicz, Małgorzata Lebda, Joanna Kulmowa, Jarosław Mikołajewski, Piotr Mitzner i Andrzej Kopacki.  Jest przyznawana za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym.

Organizatorami nagrody są Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie. Patronat honorowy nad nagrodą objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Pen Club Polska, natomiast patronami medialnymi są: dwumiesięcznik literacki Topos, Radio Olsztyn, Radio Białystok, Radio dla Ciebie i Gazeta Olsztyńska. Partnerzy: Uniwersytet w Białymstoku, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

 

„Z ducha Orfeusza. Studia o Poezji polskiej z lat 2010-2016.”

Pod redakcją prof. Jarosława Ławskiego i Wojciech Kassa ukazała się książka „Z ducha Orfeusza. Studia o Poezji polskiej z l. 2010-2016”.

Książka prezentuje zbiór studiów poświęconych twórczości Laureatów. Każdy z nich ma postać szkicu monograficznego, niejednokrotnie pierwszego tak obszernego eseju poświęconego twórczości danego autora.

Więcej

1816
zgłoszonych tytułów
8
finałów
14
jurorów

05 znak uproszczony kolor biale tlo RGB   Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ORGANIZATORZY

 

PARTNER

 

Patronat honorowy

05 znak uproszczony kolor biale tlo RGB

Patroni medialni

SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

05 znak uproszczony kolor biale tlo RGBzaiks

 

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Pranie 1, woj. warmińsko-mazurskie
12-220 Ruciane-Nida

dyrekcja@lesniczowkapranie.art.pl

Tel. (87) 425 62 48